Aim Coaching Koçluk Okulu

Aimco® Koçluk Programı
Aimco Certified Coach Programı (AimCC)
TA Koçluk Programı

TA Koçluk Programı

MB Akademisi bünyesinde gerçekleştirilen TA (Transaksiyonel Analiz) Coaching programı ile insanların kendi yaşamlarında ilk olarak kendilerine, ardından diğerlerine ve yaşama karşı davranışlarını fark etmelerini amaçlıyoruz.

Program katılımcılarının bilinçli seçimlerle, kendi seçtikleri yolda ve kararlılıkla değiştirmek istedikleri davranışları değiştirmelerini destekliyoruz.

Tüm program sürecinde katılımcıları, varmak istedikleri yere ulaştırmak üzere psikolojik bir yaklaşım olan Transaksiyonel Analiz’in bileşenleri ile destekliyoruz. TA Coaching programını; ICF, Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun belirlediği Koçluk Yetkinlikleri ve Koçluk Araçları ile zenginleştirip eğitim katılımcılarına koçluk alanında yepyeni bir perspektif kazandırmayı hedefliyoruz.

Transaksiyonel Analiz yaklaşımının koçluk araçlarıyla harmanlanması ile ortaya çıkan bu program, kişilerin benlik durumlarını fark etmelerine yardımcı olarak bu farkındalığı koçluk bakış açısıyla içselleştirmelerine olanak sağlamaktadır. TA Koçluk Programı bir terapi yöntemi değildir fakat TA’nın hem psikoterapi yöntemi olarak kullanımında hem de koçluk aracı olarak uygulanmasında önemli olan iki temel ilke vardır. Bu temel ilkeler “kontrat yönetimi ve açık iletişim”dir.

Programın Amacı

TA Coaching Programında birinci amacımız; sizlerin kendinize yaptığınız yolculuğa rehberlik etmek, ikinci amacımız ise mesleki becerilerinizin gelişimine katkıda bulunmaktır.

 

Programın Hedef Kitlesi

Koçluk eğitimini tamamlamış, veya sürdürmekte olan tüm Koç ve Koç adayları, Mentor Koçlar

 

Programın Faydası

TA modelini öğrenmek, farklı bakış açıları geliştirmeye, insan davranışını daha iyi anlamaya, uygulamalarda geniş ve yeni perspektifler kullanmaya, kısaca uygulayıcı olarak daha güvenle ve daha derin bir anlayışla çalışmaya yardımcı olacaktır. Belki de en önemli katkısı bireysel olarak, kendinizi anlamanız, kendinize dair yeni keşiflerde bulunmanız ve kendi sınırlılıklarınızdan kurtulmanıza kapı açması olacaktır.

Transaksiyonel Analiz Hakkında

Transaksiyonel Analiz (TA) 1950’lerin sonlarına doğru Eric Berne tarafından ortaya atılmıştır. Transaksiyonel Analiz, kişilerarası iletişim sorunlarının çözümünde uygulanan bir psikolojik değişim ve analiz yöntemi olarak tanımlanabilir. Yöntem, Freud perspektifinden hareketle, insan iletişiminin ve ilişkilerinin, oldukça mekanik bir anlayışını temele alır.

TA Koçluk Programı Temel Katkılarını Özetlemek Gerekirse

 • 36 saat Core Competencies ve 20 saat Resource Development olmak üzere toplamda 56 saatlik CCE onaylı sertifika almaya hak kazanacaksınız.
 • Kendi iç malzemenizi anlamlandırmada ve içsel yolculuğunuzu renklendirmede oldukça kullanışlı kavram ve yöntemler öğrenerek, kendinizi daha yakından tanıyacaksınız. 
 • Bir Koç olarak, insanı bütüncül olarak anlama ve açıklama konusunda geçerliği kanıtlanmış bir kuramla tanışacaksınız ve insan psikolojisine dair önemli kuramsal bilgi sahibi olacaksınız.
 • Koçluk becerilerinize ek olacak bir çok uygulama, danışanla yolculuğunuza eşlik edecek bir çok araç öğreneceksiniz.
 • İnsanın “şimdi ve burada” davranışlarının kökeninde yatan yapıya dair önemli fikirlerle ve bunu danışanla çalışırken kavramaya dair önemli araçlarla donanmış olacaksınız.
 • TA’nın önemli kavramlarının pek çoğunu kuramsal ve uygulamalı olarak öğrenecek ve uygulama becerisi kazanacaksınız.
 • Sadece TA kullanarak yapılandırabileceğiniz seanslar olduğunu göreceksiniz, veriminiz artacak.

Program Sürecini Şöyle Özetleyebiliriz:

 • Her biri 2 gün süren 3 modül ile 6 gün koçluk eğitimi (online veya yüz yüze)
 • Her biri 2 saat süren 2 süpervizyon
 • Her biri 1 saat süren 2 bireysel koçluk
 • Her biri 1,5 saat süren 2 webinar
TA Koçluk Programı Eğitim Takvimi
TA Koçluk Programı Eğitim Takvimi
koclar-icin-ta-coaching.jpg

 

Adres
Vezir Sk. Ünsal Apt.
Kat:9 Daire:10,
Caddebostan, Kadıköy / İstanbul

+90 216 692 0191   +90 555 156 0191

mb@mbakademi.com.tr

İLETİŞİM

 

 

Bizi Takip Edin

linkedin facebook youtube instagram2 twitter