Güçlü Ekipler Güçlü Bireylerden Oluşur

Güçlü Ekipler Güçlü Bireylerden Oluşur

Hayat boyu herbirimiz kimbilir kaç tane ekibin üyesi oluyoruz. Aileden başlayarak…

Geriye dönüp baktığımızda konuşmaktan, anlatmaktan keyif aldığımız işler; içinde bulunmaktan gurur duyduğumuz yüksek performanslı ekip başarıları oluyor.

O başarılardan söz ederken cümlelerimiz hep “biz” diye başlıyor;

Biz şöyle bir projede çalıştık,

Biz şöyle zorluklarla mücadele ettik,

Biz sorunları şöyle çözdük,

Biz çok farklıydık,

Bizim ekibin her üyesi şimdi şöyle şöyle önemli pozisyonlarda görev yapıyor gibi gibi…

Yüksek performanslı ekipler, yüksek performanslı bireylerden oluşur. Birey olmayı başarabilen kişiler, biz bilincine de hızlıca adapte olur.

Birey olabilmek;

Kendi kendinin lideri olabilmekle ilgilidir,

Olumlu zihinsel tutuma sahip olabilmekle ilgilidir,

Proaktif olabilmekle ilgilidir,

Özgün olabilmekle ilgilidir,

Kendini ve ekip arkadaşlarını olduğu gibi kabul edebilmekle ilgilidir…

Birey olmayı başarabilen kişilerin biraraya geldiği bir ekipten doğal olarak yüksek performans ortaya çıkar. Çünkü böyle bir ekipte;

Güven vardır. Birey olmayı başarabilen kişiler ekip üyelerine güven verir.

Açık iletişim vardır. Ekip üyeleri kendiyle barışıktır ve güven ortamında fikirlerini rahatlıkla dile getirmekle ilgili endişe taşımazlar.

Bağlılık vardır. Bireyler işbirlikçidir, ekip hedefine doğal bağlılıkları vardır ve bu uğurda birbirini desteklemek konusunda isteklidirler. Güçlü yanlarını ortak amaca hizmet edecek şekilde ortaya koymaktan çekinmedikleri gibi, zayıf yanlarını gizleme ihtiyacı da duymazlar. Gerektiğinde ekip arkadaşlarından destek istemekten çekinmezler, onların destek İhtiyaçlarını da görmezden gelmezler.

Uyumluluk vardır. Ekip üyeleri birbirini dinlemek, anlamak, hem birbirlerine hem ekip hedeflerine uyumlanmak konusunda etkili iletişim kurma çabasındadırlar.

Görev ve rol dağılımı mutabakata dayalı ve nettir. Güçlü bireyler açık iletişim ortamında kendisinden beklenenleri karşılamaya ilişkin düşüncelerini net bir şekilde ortaya koymaktan çekinmediği gibi ekip üyelerinden beklentilerini dile getirmekten de çekinmezler.

Güçlü sorumluluk duygusu vardır. Birey olabilmiş kişiler iyi gözlemci (iç ve dış) olur, ihtiyaçları kolaylıkla fark edip doğal aksiyon alırlar.

Sonuç olarak; birey olabilen, öncelikle kendi kendinin lideri olabilen kişi, hayat boyu çok sayıda ekibin içinde yer alacak, benliğini koruyarak biz olabilecek ve hangi ekipte olursa olsun ekibin aranılan, ayrılmaz, kıymetli bir parçası olacaktır. Güçlü ekipler güçlü bireylerden oluşur.

 

Nezahat Önol

 


 

Adres
Vezir Sk. Ünsal Apt.
Kat:9 Daire:10,
Caddebostan, Kadıköy / İstanbul

+90 216 692 0191   +90 555 156 0191

mb@mbakademi.com.tr

İLETİŞİM

 

 

Bizi Takip Edin

linkedin facebook youtube instagram2 twitter