Pandeminin Psikolojik Etkileri

Pandeminin Psikolojik Etkileri

Dünyanın gündeminde bilindiği üzere son birkaç aydır koronavirüs geniş yer kaplıyor. Virüsün her geçen gün hızla yayılması ve bunun sonucunda ortaya çıkan ekonomik gerileme doğal olarak insanların psikolojisini olumsuz etkiliyor.

İster istemez “bana bulaşır mı?”, “bulaşırsa ölür müyüm yoksa iyileşir miyim?”, “eğer iyileşirsem vücudumda daha sonra nasıl bir hasar bırakır?” gibi kaygı barındıran sorular aklımıza geliyor. Diğer taraftan hastalığın henüz bir tedavisinin bulunmamış olmasından dolayı yaşadığımız belirsizlikte kaygı seviyemizi arttırıyor. Kaygılarımız geleceğe karşı duyduğumuz korkularımız ve endişelerimizdir. Tehlike ya da tehdit altında endişelenmek, korkmak veya kaygılanmak çok doğal bir içgüdüdür. (bir miktar kaygı normal ve gereklidir.) bu süreçte titreme, çarpıntı, gerginlik, baş dönmesi veya terleme gibi bedensel tepkiler de kaygı göstergesidir. Fakat bu göstergelerin şiddeti artarak uzun süre devam edip yaşamımızı zorlaştırıyorsa bu kaygı (anksiyete) bozukluğunun belirtisidir.

Bu süreçte sağlık, temizlik ve temas konusunda yaşanan endişe kaygı seviyesini arttırabilir. (Örneğin, aşırı derecede yapılan temizlik, el yıkama, kontrol etme, dokunma) Böylece koronavirüs öncesinde bu konularda takıntıları olan kişilerin koronavirüs sonrası takıntıları kalıcı olabilir. Yani OKB (Obsesif-Kompulsif Bozukluk) görülebilir.

Koronavirüs sebebiyle kişinin kendini eve kapatmak zorunda kalması veya sevdiği aktivitelerden mahrum bırakması dolayısıyla depresif ruh haline bürünmesi bir diğer psikolojik etkidir. Depresif ruh haliyle kişi sosyal ortamlardan, sevdikleriyle iletişimden kaçınır. Böylece depresyon durumu her geçen gün şiddetlenebilir. Ayrıca en son yapılan araştırmalar iş kaybı yaşayan kişilerin depresyon, kaygı, stres ve düşük benlik algısında artış olduğunu göstermektedir.

Bu dönemde yaşadığınız uyku bozuklukları, huzursuzluk, öfke patlamaları, korku, üzüntü düşünceleri yoğunlaştırmada zorluk, sürekli tetikte olma, aşırı irkilme gibi belirtiler normaldir. Çünkü toplum olarak travmatik bir dönemden geçiyoruz. Eğer bu belirtiler sizin yaşam kalitenizi düşürüyorsa o zaman bir uzmana başvurmanızda fayda var.

Pandeminin yarattığı psikolojik durum kişiden kişiye değişse de önemli olan bu durumun sadece bizim başımıza gelmediğini, dünyanın aynı süreçten geçtiğini kısaca yalnız olmadığımızı kendimize hatırlatmamız gerekir. Hislerinizi, duygu ve düşüncelerinizi, deneyimlerinizi; kısaca ne yaşıyorsanız paylaşın. Unutmayın ki duygu ve düşüncelerinizi gözardı etmek, kaçınmak bir çözüm değildir.

 

Elçin Yağmur KITIR
Psikolog, Aim Coach, TA Coach

 


 

Adres
Vezir Sk. Ünsal Apt.
Kat:9 Daire:10,
Caddebostan, Kadıköy / İstanbul

+90 555 156 0191

mb@mbakademi.com.tr

İLETİŞİM

 

 

Bizi Takip Edin

linkedin facebook youtube instagram2 twitter